На Україні свято встановлено Президентським Указом, виданим 17 вересня 2004 року.
Щорічно 24 травня всі слов‘янські країни вшановують пам‘ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія — творців слов‘янської писемності.
Кирило ( бл. 827 — 869 рр.) та Мефодій ( бл. 815 — 885 рр.) — брати з Солуні (Салоніки), відомі проповідники віри християнської, слов‘янські просвітителі, вважаються батьками слов‘янської абетки, сформованої на основі грецького письма для перекладу з давньогрецькоЇ мови священних книг. На честь молодшого брата його назвали кирилицею. Але перший слов’янський алфавіт називався глаголиця від слова «глагол» — по-старослов’янському «слово». Глаголиця проіснувала недовго, її замінила кирилиця, від якої утворилися алфавіти: український, російський, білоруський, болгарський, сербський. У кирилиці спочатку було 43 літери. Але згодом деякі з них стали зайвими, бо зникли звуки, які позначалися цими літерами.
Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Це одне з найістотніших знарядь культури, яке у просторі і часі розширює функціонування мови.
Найдавнішими творами були літописи. Літописи — це оповідання, в якому розповідь ведеться за роками. Автори, а це здебільшого церковники, писали їх від руки.
Один із найвідоміших літописів «Повість минулих літ» було складено в Києві на початку XII століття. Автором його вважають Нестора Літописця. Оригінал (першопис) твору до наших днів не зберігся. Маємо лише пізніші списки (копії), зроблені (переписані) з першоджерела.
«Повість минулих літ» — це перший літописний твір про історію й витоки Київської держави, що зберігся. Літописець розповідає напівлегендарні версію заснування Києва, про початки Київської держави, її перших князів тощо. Літопис побудований на особистих спостереженнях автора й розповідях, які він почув; містить не тільки розповідь про історичні події, але й оповідання, перекази, байки, використовує художні засоби, має художню цінність.
Немає коментарів:
Дописати коментар