Василя Стефаника називають «першим українським новелістом», «володарем селянських душ», «великим майстром слова», «сільським філософом».
Василь Семенович Стефаник, прозаїк, публіцист, громадський діяч, народився 14 травня 1871 року в с.Русів на Станіславщині (сьогодні це Івано-Франківщина) у сім'ї заможного селянина. Батько його був працьовитим та вимогливим. Він хотів дати сину найкращу освіту.
Хата де народився В.Стефаник |
Майбутній новеліст навчався три роки в рідному селі Русові, три роки у Снятинській школі, потім у 1883 році вступив до Коломийської гімназії, яку не закінчив, бо його виключили за участь у Покутській трійці у 1890 році. (Покутська трійця — умовне об’єднання трьох українських письменників: Василя Стефаника, Леся Мартовича та Марка Черемшини. Назва походить від регіону, оскільки всі троє були з Покуття. Завдяки постійні та тісній співпраці молоді письменники пройшли так звану Франкову школу та сформувалися під його безпосереднім впливом. Саме Іван Франко брав активну участь у становленні та формуванні таланту Стефаника, Мартовича, Черемшини).
В.Стефаник переїхав до Дрогобича і вступив до місцевої гімназії, яку закінчив 1892 р. Того ж року він вступив на медичний факультет Краківського університету, де вчився до 1900 року. Університет покинув, бо медицина його не цікавила.
У 1897 році відбулись перші публікації його новел у Львівському журналі «Літературно-науковий вісник». Свої новели писав російською, польською та чеською мовами. У 1899 р.у Чернівцях з’явилася перша збірка прози Стефаника «Синя книжечка». 1900 року у Львові з’явилася друга збірка письменника «Камінний Хрест».
У 1903 р. В. Стефаник відвідує Київ, де знайомиться з М.Старицьким, Панасом Мирним, М. Коцюбинським, Миколою Вороним. Також був знайомий з Лесею Українкою, Ольгою Кобилянською, Іваном Франком.
26 січня 1904 р. Василь Стефаник одружився з Ольгою Гаморак. У них було 3 синів, та після 10 років щасливого сімейного життя Ольга померла. У 43 роки Стефаник став вдівцем, сам виховував дітей. Більше він не одружувався.
Був депутатом австрійського Віденського парламенту з 1907 року до 1918 від Прикарпаття. Василь Стефаник захищав інтереси селян аж до розвалу Австро-Угорщини. Уряд радянської України призначив йому персональну пенсію, від якої він відмовився.
7 грудня 1936 року письменник помер від серцевого нападу. Похований у Русові біля могили матері згідно з заповітом новеліста. Тут створено літературно-меморіальний музей письменника.
Новаторство Стефаника полягає в тому, що він є творцем психологічної новели. Він будує сюжети не на розвитку зовнішніх подій, а на змінах почувань і переживань. У творах письменника немає авторських роз’яснень та тлумачень, говорять, роздумують самі персонажі. Тому його твори побудовані на монологах і діалогах. Він прагнув щоб кожне слово у його новелах звучали, як згусток людського болю, повноголосо. Його твори стилі, глибоко ліричні, що порівнює їх із народною піснею.
Представляємо книжкову виставку-портрет
«Василь Стефаник — співець української землі».
Немає коментарів:
Дописати коментар