четвер, 26 листопада 2020 р.

Великий вигадник Марк Твен (30.11.—185 років від дня народження)

 


                                            
Людина, яка не читає, не має переваг над людиною, 
яка не вміє читати. 
Марк Твен


             Марк Твен, видатний американський письменник,журналіст, гуморист, сатирик, публіцист, видавець, громадський діяч,народився 30 листопада 1835 року в селі Флорида, в штаті Міссурі (Середній Захід США) в родині юриста. У великій і дружній сім‘ї майбутній письменник був третім з чотирьох дітей, що вижили у Джона і Джейк Клеменсів. Коли Сему було 12 років батько помер і йому з братами потрібно було шукати роботу.            
Справжнє ім‘я письменника — Семюел Ленгхорн Клеменс. У юності він працював на пароплаві, який курсував річкою Міссісіпі. Псевдонім Mark Twain дослівно перекладається як «мітка два сажні» — позначка мінімальної глибини, придатної для проходження річкових суден. 


                                                  

Літературна спадщина письменника дуже багатогранна і різноманітна — гумористичні оповідання, пригодницькі історії, фантастика, публіцистика та інші жанри. Але при цьому практично у кожному творі Марк Твен пропагує гуманістичні погляди і відстоює права людини. 


                                               


Працюючи кореспондентом, багато мандрував світом — побував у Європі, Азії, Африці й Австралії. 29 разів перетнув Атлантичний океан. А також був в Україні — відвідав Одесу, Севастополь та Ялту. 
Марк Твен — один з найбільш популярних і цитованих американських письменників ХХ століття.


                          

Найвідоміші твори Марка Твена у великому творчому доробку письменника — романи «Пригоди Тома Сойєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».


                                     


Нобелівський лауреат Ернест Хемінгуей вважав, що «вся сучасна американська література вийшла з однієї книги Марк Твена , яка називається «Пригоди Гекльберрі Фінна»… Нічого рівного їй не було створено з того часу...». Захоплені відгуки про книги Марка Твена залишали відомі письменники Вільям Фолкнер і Олександр Купрін. Фолкнер писав, що Марк Твен був «першим по-справжньому американським письменником, і що всі ми з тих пір — його спадкоємці». А Купрін відмітив,що Марк Твену була властива «невичерпна любов до людини». 

                                          Також популярні книги письменника «Принц і жебрак»; перший у світі літературний твір, що описує подорож у часі, книга, яка була видана за 6 років до роману «Машина часу» Герберта Уеллса, — «Янкі з Коннектикуту» та інші. Крім літературної діяльності письменник продовжував займатися журналістикою, писати публіцистичні нариси, вів активне політичне життя і часто виступав на публіці. У зв‘язку з активною політичною позицією окремі книги навіть заборонялися цензурою. 
                                       

                                                            

Деякі цікаві факти про письменника:

*У 1901 році Марк Твен отримав почесну ступінь доктора красного письменства, від Єльского університету. У 1907 — від Оксфордського університету. Цим званням він дуже пишався.

*Носив лише білі костюми. Їх в його гардеробі понад 20. Невід‘ємною частиною його образу також були білий капелюх та червоні шкарпетки.

*Був затятим курцем. Завжди обирав найдешевші, найбільш смердючі цигарки і викурювання їх по 20-40 штук щодня.

*Дружив з винахідником Ніколою Тесла, разом вони багато часу проводили в лабораторії науковця. Письменник і сам запатентував кілька винаходів — наприклад, новий тип парового двигуна, регульовані ремені для штанів, альбом з клейкими сторінками для скрапбукінгу.

*Його улюбленим хобі була гра в більярд. В домі письменника навіть була окрема кімната для цього заняття.

*У Марка Твена і його дружини Олівії було четверо дітей, але трьох з них письменник пережив. Дружина літератора також померла раніше нього.

*Упродовж 35 років писав автобіографію, але так і не завершив її. У заповіті розпорядився, що текст можна видати лише через 100 років після його смерті. Деякі частини — не раніше, ніж через 500 років. Перший том спогадів вперше вийшов у 2010 році.

           

На межі двох століть Марк Твен важко хворіє, більшість членів його сім‘ї помирають один за одним. Письменника мучить стенокардія. 24 квітня 1910 р., у віці 74 років серце Марка Твена не витримує і він помирає.

Останній його твір — «Таємничий незнайомець» був опублікований посмертно, в 1916 р. незакінченим, а «Листи із Землі» — вперше опубліковано донькою Кларою у 1962 році.                     Представляємо книжкову виставку-знайомство

                                  «Великий вигадник Марк Твен». 


                 

У пронизливому некролозі «Помер сміх» на смерть улюбленого письменника Олександр Купрін написав, що разом з американським письменником без вороття пішла «та смеющаяся печаль, та окропленная светлыми слезами веселость, которую мы зовём юмором...».

А які книжки Марка Твена ви читали? Маєте улюблену?

Немає коментарів:

Дописати коментар