понеділок, 9 січня 2023 р.

Улюблені казки Ш. Перро(12.01.-395 р.) і С. Топеліуса(14.01.-205 р.)

 

 (1628 - 1703)

  Шарль Перро - видатний французький поет та критик XVII ст., який першим в Європі звернувся до жанру казки. 

               Він народився у заможній родині чиновника і дістав юридичну освіту. Ставши впливовим королівським сановником, Перро поєднував обов'язки придворного з різностороннььою літературною діяльністю Він писав вірші, поеми, літературознавчі розвідки. 1671 року його було обрано членом Французької академії.                 1694 року  Перро видав три віршовані казки: "Гризельда", "Потішні бажання", "Осляча шкіра". Дві останні він пізніше переказав прозою. Перро уславився збіркою "Казки матінки Гуски, або Історії та казки минулих часів з повчаннями" (1697), куди увійшли казки "Спляча красуня", "Червона шапочка", "Синя борода, " Кіт у чоботях", "Попелюшка" та ін.         Перро не випадково удався до народної казки. У своїх працях він тривалий час (1688-1697) доводив, що літературу слід збагатити свіжим, близьким народові матеріалом, обстоював перевагу національних казок над античними сюжетами.           Шарль Перро не підписував казки власним іменем. Поважний академік, визнаний письменник, автор багатьох серйозних книг не думав, що у вищому світі поставляться до казки, як до художнього твору, і побоювався зашкодити своїй літературній репутації. Тому і підписувався - П. Дарманкур (то було ім'я його вісімнадцятирічного   сина).

             Але казки, причетність до яких він намагався приховати, не лише мали величезний успіх у сучасників, а й зберегли ім' я Шарля Перро для майбутніх поколінь. 

              Казки Перро, перекладені багатьма мовами, і сьогодні читають та люблять діти усіх країн. (1818 - 1898)
               Фінський історик і видатний  письменник Сакаріас (Захаріас) Топеліус був професором і навіть ректором університету, писав наукові праці, але славу здобув не як історик, а як автор історичних повістей для молоді, а особливо казок для дітей. 

               Свої твори Сакаріас Топеліус писав шведською мовою через історичні обставини, що склалися в цій країні. Фінляндія п'ять сторіч перебувала у складі шведського королівства і частина населення Фінляндії віддавна  говорить шведською, цією мовою пишуть фінські літератори і зараз, бо і шведська мова є в цій країні офіційною мовою, поряд із фінською.                Топеліус писав про добро і зло, а також про неодмінно перемогу добра. Він  вважав, що є "дві великі сили, якими можна перевертати гори - казка і віра". 

                Вже минуло стільки літ, а його казки видаються і перевидаються, вони перекладені понад двадцятьма мовами. Їх залюбки читають діти усього світу, бо скрізь цінують доброту, милосердя і справедливість та зневажають жадібність і зарозумілість. 


                  Твори чудових казкарів представлені на книжковій виставці

" Улюблені казки Ш.Перро і С.Топеліуса".


Немає коментарів:

Дописати коментар