четвер, 1 грудня 2022 р.

Мандрівний мудрець Григорій Сковорода (03.12.- 300 років від дня народження)

 

 (03.12.1722 - 29.10.1794)


     Григорій Савич Сковорода -   просвітитель, філософ, поет, педагог; найвидатніша й найпомітніша постать у духовно-культурному житті України 18-го  століття. 

         Дослідники філософського доробку Г.Сковороди порівнюють його з давньогрецьким філософом Сократом. 

         Український мандрівний філософ уособлював розумове пробудження суспільства кінця 18-го ст. Про значний авторитет творчості Сковороди серед на селення України свідчать слова М. Костомарова зі статті "Слово про Сковороду" (1861р.):"Мало можна вказати таких народних осіб, яким був Сковорода і яких би так пам'ятав і поважав народ…" 


      Григорій Сковорода в молоді роки. 


           Ідеї, розвинені Сковородою, були спрямовані на утвердження щастя не для обраних і не в потойбічному житті, а для всіх людей праці на землі. Григорій  Сковорода вважав, що духовне відродження людей, праця за покликанням автоматично приведуть до злагодженого функціонування суспільства. 




             Твори Г. Сковороди пройняті вірою в людський розум, у можливість знищення бідності, ворожнечі між людьми. Сковорода порушував важливі морально-етичні проблеми свого часу, утверджував високі загальнолюдські ідеали. 



              Він жив згідно з власним ученням, подаючи приклад органічної відповідності духу і слова, вчинку і вчення, являючи доброчесність, душевну гармонію, сердечный лад. 

На надгробку великого українського філософа, згідно з його заповітом, зроблено напис: "Світ ловив мене, але не впіймав". Так, світ не опанував його, бо він - переможець у боротьбі за себе, за Людину. 


         Пропонуємо книжкову виставку

"Мандрівний мудрець Григорій Сковорода"



Немає коментарів:

Дописати коментар